Výhody agátového dreva

Agátové drevo má porovnateľné vlastnosti ako teakové a iné exotické drevo, ale je oveľa lacnejšie. Navyše exotické dreviny často pochádzajú zo spochybnených zdrojov - ťažba tropických pralesov.

 


 

Agátové drevo patrí do 1. triedy odolnosti a má najdlhšiu životnosť - až 40 a viac rokov v exteriéri. Ihličnaté dreviny sú síce lacnejšie ako agát, ale patria do 3 až 4 triedy odolnosti a pri styku s vodou majú životnosť maximálne 5 až 15 rokov. Agátové drevo je z našich stredoeurópskych drevín najtvrdšie, je ťažké, húževnaté a pružné. Rastie v našich geologických podmienkach a na rozdiel od exotických drevín lepšie znáša naše klimatické podmienky - mrazy a zimu.

 

Drevo má peknú štruktúru (kresbu letokruhov), je svetložltej farby, čo umožňuje ponechať ho vo svetlom odtieni, na rozdiel od exotického dreva, ktoré je prevažne hnedočervenej farby. Samozrejme, agátové drevo sa dá upravovať rôznymi olejmi a lazúrami aj do tmavších odtieňov. Agátové drevo je prirodzene odolné voči drevokaznému hmyzu, pliesňam a drevokazným hubám. Je odolné voči vode a vlhkému prostrediu.

 

Výrobky z agátového drevaProdukty z agátového dreva